Takım Elbise Alırken: Renk Seçimi

| 15 Yorum

Bugüne kadar onlarca takım elbise satın almış bir Türk insanı olarak, “En baştan bir gardırop oluşturmak istesem ne yapardım?” diye düşünerek ihtiyaçlarımı ve deneyimlerimi bir araya getirdim; ortaya bu yazı çıktı. Haydi bakalım, birlikte başlayalım.

Önce ana çizgiyi çizelim (Daha doğrusu noktayı koyalım). İş hayatında koyu renk takım elbise giyilir, nokta. Yaz ayları için de bir adet açık renk (Açık renk dediğime bakmayın; öyle beyaza yakın filan değil, sadece diğerlerine göre nispeten açık renkli) takım elbise bulunduralım.

İkinci noktayı da şöyle koyalım: Adam gibi giyinen her erkeğin dolabında bir adet siyah takım elbise bulunmalıdır. Ancak şunu belirteyim, Matrix’te Ajan Smith’lik gibi meslekler dışında, siyah takım elbise iş hayatında giyilmez; sadece akşam 6’dan sonraki ortamlarda giyilir (Giyerseniz de sürekli olarak “Hayırdır abi, ne iş?” ve türevi sorulara maruz kalırsınız. Akıl ve ruh sağlığınız için beni dinleyin, giymeyin). Bu yüzden siyah takım elbiseyi kendi hayat tarzınıza göre önceliklendirin. İlk dört takım elbiseden birisi de siyah olsun ama; ne zaman, ne şekilde ihtiyaç duyacağınız belli olmaz…

Bu yazı içeresinde önerdiğim renkleri örnek resimlerle göstermeye çalışacağım; ancak lütfen gömlek-kravat renk ve kombinasyonlarını dikkate almayın, yalnızca takım elbiselere odaklanın.

Lacivert Takım Elbiseİlk takım elbise: Lacivert
Olabildiğince koyu, siyaha yakın bir tonda; desensiz, düz renkte.
Hem beyaz, hem de mavi gömlekler ve hemen her renkte kravatla giyilir (Renk kombinasyonlarını başka yazılarda ele alacağım).

Koyu Gri Takım Elbiseİkinici takım elbise: Koyu gri (Füme değil)
Yine desensiz, düz bir kumaş.
Lacivert gibi, gri takım elbise de birçok farklı renkle birlikte giyilebilir. Renk kombinasyonları konusunda nispeten kısıtlayıcı olduğu için de fümeyi tercih etmiyorum.

Açık Gri Takım ElbiseÜçüncü takım elbise: Açık gri
Yaz ayları için. Bu sefer düz değil, hafif desenli bir kumaş (Desenlerle ilgili yazımı da okumak istersiniz bence).

Bu sıralar mavi takım elbiseler gözüme çekici geliyor. Bu yüzden yandaki açık gri elbiseyi de maviye yakın bir gri tonda seçtim. Siz normal bir gri tonunu tercih edebilirsiniz.

Dördüncü takım elbise: Siyah
Tek bir kriteri var, düz siyah. Ne kendinden desenli, ne çizgili, ne de parlak.
Yeni işe başlayan, tıfıl bir delikanlı olduğumu varsayarak henüz ağır gece toplantılarıyla işim olmaz dedim; dördüncü sıraya koydum.

Beşinci takım elbise: Lacivert
En sık giyeceğim takım elbise olacağı için, ilk fırsatta yedekliyorum. Bu sefer düz değil, kendinden desenli bir kumaş tercih ediyorum.

Gri Takım ElbiseAltıncı takım elbise: Gri
İlkine göre biraz daha açık renkte, bu sefer çok ince çizgili, ya da desenli bir kumaş. Çizgili olacaksa mavi çizgili, desenli olacaksa da hafif kahverengi tonlarında. Hatta düğmeleri de kahverengi tonlarında olabilir. Böylece bu takım elbiseyi kahverengi ayakkabı ve hatta (mavi renk de içeren) kahverengi tonlarındaki kravatlar ile de giyebilir, tarzınızda çeşitlilik yaratabilirsiniz.

Şimdiye kadar seçtiğim tüm takım elbiseler siyah ayakkabı ile giyilebilirler. Böylece başlangıçta kahverengi ayakkabı ve aksesuarlara ihtiyaç duymadan birkaç çift siyah ayakkabı idare edebilirsiniz (Ayakkabı ve deri aksesuarların kullanımı da başlı başına bir konu, ayrıca yazacağım).

Ancak, zaman içerisinde çeşitlilik ihtiyacı ile eninde sonunda kahverengi ayakkabı ve aksesurlara girmek zorunda kalacaksınız; kaçarınız yok. Zaten bir erkeğin dolabında en az bir çift kahverengi ayakkabı bulunmalı diye düşünen bir insanım. Bu yazıda seçtiğim, siyah dışındaki tüm takım elbiseleri kahverengi ayakkabı ile de giyebilirsiniz (Yine de koyu griyi yalnız siyah ayakkabı ile giymenizi öneririm).

Son olarak, kahverengi takım elbise konusuna gireyim. İş dünyasında pek hoş karşılanmayan, hatta giyilmesinin yasaklandığı şirketler bile olan bir renktir. İlla alınacaksa da tek bir şartım olur: Mavi gömlek ile giyilecek!

Geçmişte bir kez, ince mavi çizgili çok koyu kahverengi takım elbise almıştım, farklı olsun diye ve ben kahverengiyi de taşırım iddiasıyla. Fena da olmamıştı mavi gömlekle filan. Ancak “Fena olmadı” asla yeterli değil; takım elbise içinde erkek “jilet gibi” olmalı. Lacivertin içindeki ben, kahverenginin içindeki benden çok daha güzel göründü aynada kendime. Hiç gerek yokmuş. Artık hiçbir şekilde giymiyorum.

Bu yazıyı okuyanlar bunu da okudu: Takım Elbise Alırken: Desen Seçimi

PAYLAŞ:

Yorumlar

 1. Yeni bir yazı gördüğüm her seferinde bu siteye (RSS’ten) abone olduğuma şükrediyorum :).

  Yalnız yazı sıklığı konusunda şikayetçiyim: Haftada bir yazsan olmaz mı hocam, üstadım, sensei? :)

  Renk kombinasyonları ve desenlerle ilgili yazıları da sabırsızlıkla bekliyorum ve bir de önerim olacak, müsaade edersen: markalar. Altınyıldız, Sarar, Kiğılı, Damat, yabancı ve pahalı markalar, Real’deki askılardaki takım elbiseler… Hem kalitelerine göre, hem kullanılabilecek alanlara göre bir değerlendirme yaparsan, hiç değilse İngiliz kumaşından özel takım elbise diktirmek yerine Altınyıldız Nano mudur nedir, onlardan alabileceğimiz durumları açıklarsan bana (ve tahminimce benim gibi siteyi takip eden bütün garibanlara) büyük iyilik etmiş olursun.

  Tabii ne olursa olsun, takipteyiz! :)

  • Merhaba sevgili Barış, öncelikle güzel yorumun için çok teşekkürler.
   Vakit buldukça yazmaya çalışıyorum, yazıları daha sıklaştırmaya gayret edeceğim. Takım elbise konusunu birkaç yazı sonra genel olarak özetleyeceğim, orada ihtiyaç duyduğun konulara da yer vereyim.
   Sevgiler

 2. Merhaba,
  Cotton sarı ve koyu mavi takım elbiseleriniz mevcut ise bilgi vermenizi rica ederim.
  iyi çalışmalar.

 3. beğendim ve istiyorum

 4. Merhaba,
  Koyu gri takım elbiseye göre gömlek ve kravat nasıl olmalıdır, yardımcı olur musunuz?
  İyi çalışmalar.

 5. merhaba dün aldığım jilet gibi siyah takim elbiseme bugün gömlek,kıravat,kemer ve rugan siyah ayakkabı almak istiyorum fikir edinmek amaçlı girdiğim internette size rastladım .Aslında bu tip yazıları okumak bende sıkıcı bir hal yaratır nasıl olduysa sizin önerilerinizi okuriken birde baktım yazınızin sonuna gelmişim iyide bilgi edindim sayenizde teşekkürker.tutan ayakkabı ve kemerden beni caydırdınız iyice oldu sanki daha bir göze hitap edeceğini düşündüğüm siyah alacağım gömleğe karar veremedim

 6. Mrb ,
  Hayatım da ilk defa takim elbise aldım ve bu takımı elbiseyi mezuniyet gecesinde giyecem.yalnız takım elbisem koyu gri renginde yazınızı okuduğumda şu ifade dikkatimi çekti (Yine de koyu griyi yalnız siyah ayakkabı ile giymenizi öneririm). Bende aksine kahve rengi kemer ve ayakkabı aldım ne gibi bir sorun olabilir ki şık durması açısından diyorsanız sonuçta tecrübelisiniz yarın gidip değiştireyım.
  Yazınız için tskler..

  • Merhaba Mustafa Bey. Giyim tercihleri konusunda birçok parametre var, ben yazılarımda diğerlerini bir kenara bırakıp her ortama uygun ve şık giyinme konusunda fikirlerimi yazıyorum. Öncelikle bunu belirteyim, siz tercihinizde “şık olmak sizin için ne kadar önemli?”, “mezuniyet gecesi sizin için ne kadar önemli?”, “satın aldıklarınızı ileride de kullanmayı düşünüyor musunuz?”, “bütçe” gibi parametreleri göz önünde bulundurun. Ben gece gidilen resmi etkinliklerde her zaman koyu renk (tercihan siyah) takım elbise, beyaz gömlek ve siyah kemer-ayakkabı giymeyi uygun bulurum. Benim için siyah ayakkabı daha sade ve ciddidir. Kahverengiyi ise gündüz giyilen takım elbiselerle, farklı renklerde gömlek ve kravatlarla daha çok yakıştırırım. Size sadece şöyle bir öneride bulunayım; bu ilk takım elbiseniz olduğuna göre bunu muhtemelen uzunca bir süre kullanırsınız. Günlük hayatınızda takım elbiseyi ne sıklıkta kullanacaksınız ya da bütçeniz nedir bilmiyorum ama kendinize ait bir tarz oluşturana kadar bir süre tek renk ayakkabı ile devam edin. Çünkü ayakkabı demek aynı renkte kemer, çanta, cüzdan hatta saat kayışı demek. Bu yüzden önümüzdeki dönemde kahverengi ayakkabı kullanmayı tercih edecekseniz, kahverengi ile devam edin; sizi külfete sokmak istemem. Yok, bu konuda rahatsanız, tek derdiniz şık olmak ise; siyah ayakkabı ile değiştirin derim. Yazımda da belirtmiştim, tekrar yazayım; bence her erkeğin gardrobunda bir siyah takım elbise, beyaz gömlek ve siyah ayakkabı bulunmalıdır. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 7. Teşekkür ederim tekrardan tavsiyeleriniz için iyi günler.. :)

 8. Merhaba gökhan bey ben bir akraba dügünü için siyah gömlek düşünüyorum ama pantolon rengi siyah olursa abesmi olur diger pantolon renkleri nasıl durur fikir verirseniz sevinirim

  • Merhaba Zeki Bey. Ben genelde tek rengin tonlarını giymekten hoşlanmıyorum, ancak doğru kullanıldığında tamamen siyah gözüme güzel görünüyor. Yalnız her siyah aynı tonda olmayabiliyor, özellikle farklı ışıklar altında tamamen farklı görünebiliyorlar (Örneğin duruma göre sarı bir ışık altında birisi siyah birisi lacivert gibi görünebilir), buna dikkat etmek lazım. Ben siyah gömleği denim ve gri pantolonlarla giyiyorum, ancak resmi bir akşam için tamamen siyah sanırım daha uygun olur. Ayrıca şu yazıma bir göz atmanızı önerim.

 9. Merhaba,
  Öncelikle bu kadar samimi bir o kadar düzeyli ve tatmin edici bir site oluşturduğunuz ve hizmetimize sunduğunuz için canı gönülden teşekkür ederim.
  Ben tıp doktoruyum ve kamuda çalışıyorum. Yoğun iş temposu biraz da özensizlik nedeniyle güzel(adam gibi) giyinmeyi ihmal ettik bu güne kadar. Ancak 2 gün önce bir karar aldım ve 2015 ten itibaren güzel giyinmeye karar verdim:) Bu sayede sizinle tanışma fırsatım oldu. Bende başlangıç için ilk beş takım elbise rengi önerinizi zevkime uygun buldum. Gardrobumu yenilerken bu takım elbiseler için bana marka öneriniz var mı? Lakin sezon Vakko ya da Zegna ve muadillerini alamam. W, cacharel, network, Ramsey gibi markaları sırayla gezeyim mi? Ya da bana kumaş kalitesi, işçilik vs açısından tavsiye edebileceğiniz bir marka var mı?
  Tekrar teşekkürlerimi sunarım.

  • Merhaba Ahmet Bey, ilginiz ve güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Marka konusunda şahsen daha önce kullanmadığım markalar hakkında bir öneride bulunmayı doğru bulmuyorum. Şahsen size bu konuda vakit ayırıp bütçenize uygun markaları sırayla gezmenizi, takım elbise konusunda yazmış olduğum kriterleri (özellikle kumaş seçimi konusundaki http://www.adamgibigiyin.com/takim-elbise-kumas-secimi) göz önünde bulundurarak bolca incelemenizi öneririm. İndirim dönemlerinde normalde bütçenizi aşan markalarda da güzel fırsatlar yakalayabilirsiniz, pas geçmeyin derim. Ama en önemlisi, her birini tek tek üzerinizde deneyip içinize en çok sineni, ayna karşısında kendinizi en çok beğendiğinizi satın alın derim.

Yorum yazın

Sorularınızı yorum olarak yazmak yerine İletişim adresine göndermeye ne dersiniz?


* ile işaretlenmiş alanları doldurmayı unutmayın.