Takım Elbise Alırken: Kumaş Seçimi

| 62 Yorum

“Ben geçmişte deneyip yanılarak öğrendim, siz boşuna deneyip yanılmayın” temalı yazılarımın bir yenisine hoş geldiniz. Bugün, takım elbisemize kumaş seçiyoruz:

Takım Elbise Kumaş Seçimi - YünBundan on beş sene kadar önce, rengi ve deseni pek hoşuma giden bir takım elbise satın almıştım. Takım elbiseyi giydiğim günlerde bende bir ısınma, yanma ve kavrulma hissiyatları başladı ki, sormayın gitsin. Önceleri durumu kavrayamadım, sonra ne tip bir kumaştan yapıldığını görmek için etiketine baktım. Yüzde bilmem kaç oranında polyester karışımı olduğunu gördüm. O zamanlar işin cahiliyim, polyester nedir ne iş yapar bilmiyorum. Araştırdım kurcaladım ve öğrendim ki bu sentetik (yapay) malzeme, doğal malzemeler gibi havayı geçirmiyor, vücut da hava alamadığı için resmen pişiyor. Bu yaşta pişik bile olunur maazallah. Böylece, takım elbise (daha doğrusu herhangi bir giysi) almadan önce ilk olarak etiketini inceleyip kullanılan malzemeleri kontrol etmeyi ilke edindim.

Elde var 1: Etiketleri dikkatle incele, doğal malzemelerden şaşma

Açık Mavi Takım ElbiseYine aynı zamanlar, gençliğin şapşallığı ve konunun cahilliği ile, çok pahalı bir markanın güzel de görünen bir takım elbisesini uygun fiyata bulunca balıklama atlamıştım. Bu sefer öncekinden deneyimliyim ya, etiketini kontrol ettim; %100 pamuk olduğunu görünce, doğal malzeme diye gönlüm rahatlıkta tavan yaptı. Gel gör ki, takım elbiseyi giyiyorum, öğlene kadar buruş buruş gibi oluyor. Takım elbise dediğin jilet gibi durur, bizimkisi pijama gibi görünüyor. Öğrendim ki pamuk kolay buruşurmuş. Ayrıca pamuk lifleri, yün liflerinden neredeyse 10 kat daha zayıf olduğu için; pamuk takım elbiselerin ömrü, yün takım elbiselere göre daha kısa olurmuş. Yine de pamuklu kumaşlar, yaz aylarında iş hayatı dışındaki resmi olmayan ortamlarda giymek üzere açık renk takım elbiselerde tercih edilebilir. Mesela lacivert, beyaz ve hatta pembe renklerle kullanılacak bir açık mavi takım elbiseye şahsen hayır diyemem.

Elde var 2: Pamuklu takım elbiseleri iş hayatı için değil; resmi olmayan ortamlar için düşün

Bu durumda geriye ne kalıyor? Yün kumaşlar… Yazın yün giyilir mi demeyin; evet giyilir. Hava geçirgenliği ve ıslaklık hissetirmeden ağırlığının %30’u kadar nem tutabilmesi (Pamuk kumaşlar aynı şekilde %15 civarında nem tutabiliyormuş) sayesinde yün kumaştan üretilen takım elbiseler dört mevsim rahatlıkla giyilir.

Kolay buruşmamaları, düzgün bir şekilde asıldıklarında da buruşuklukların büyük bir bölümünün kendiliğinden düzelmesi ve üstüne bir de dayanıklı olmaları gibi artılarını da göz ardı etmemek gerekir.

Yün, ipek gibi başka doğal maddeler ile karıştırılmış olabilir. İpek, kumaşa yumuşaklık ve hafiflik sağlamakla birlikte parlaklık (canlılık) da verir. Ancak, bu artılarına karşın kumaşı hassaslaştır (Haliyle dayanıklığını azaltır) ve kolay buruşmasına neden olur.

Yeri gelmişken parlaklık konusuna da değineyim. Kumaşın canlı görünmesi başkadır, reflektör gibi parlaması başkadır. Parlayan takım elbise, okul tahtasına tırnak sürtülmesine benzer bir tepkime yaratır benim bedenimde.

Elde var 3: Alüminyum folyo gibi parlayan takım elbiselerden uzak dur

Kaşmir ve angora, kumaşa yumuşaklık ve güzel bir dokunuş veren, ancak normal yüne göre daha pahalı olan yün türleridir. Kumaşın yapısında bu tip kaliteli yünlerin herhangi bir oranda bulunması bence iyidir, hoştur.

Keten ve takım elbise kelimeleri bana göre aynı cümlede bile kullanılmamalı; bu yüzden bu alternatifi doğrudan pas geçiyorum.

Kadife de, takım elbise olarak değil; ancak tek ceket ya da pantolon olarak gardırobumda yer bulabilir (Hâlihazırda o şekilde bile yok).

Elde var 4: Takım elbise için ideal kumaş %100 yün (merinos, kaşmir, angora, vb.), ya da az bir oranda ipek ile karıştırılmış yündür

Takım Elbise Kumaş Seçimi - Super STakım elbiselerin etiketlerinde “Super 120’S” gibi ibareler görebilirsiniz. Bu rakam aslen, bir pound (yaklaşık yarım kilogram) yünden çıkan çile adedini gösteren eski bir ölçü birimidir. Yün iplikleri inceldikçe çıkacak çile sayısı artacağı için, “ipliğin inceliği” olarak düşünülebilir. Günümüzde yaygın olarak kumaşın dokumasındaki iplik sayısı anlamında da kullanılır.

Elde var 5: “Super S” rakamı ne kadar yüksekse, kumaşın dokumasında kullanılan iplikler o kadar incedir

Yüksek değerler, genel olarak yünün ve buna bağlı olarak da kumaşın kalitesi ile ilişkilendirilmekle birlikte, kaliteyi etkileyen başka faktörler de (yünün rengi, sağlamlığı, dokuma yöntemi, vb.) bulunduğundan, kesin bir yargıda bulunmamak gerekir.

İnce ipliklerden dokunan bir kumaş, hafif ve yumuşaktır; kullanımda ipek benzeri bir hissiyat verir. Buna karşın, ipek gibi hassastır ve kolay buruşmaya elverişlidir. Yıpranmaya ve zedelenmeye daha yatkın olduğu için, günlük kullanımlarda 150’S ve üzerini şahsen tercih etmem; 120’S kumaşı gayet tatmin edici bulurum. Yine de, özel günlerde giyildiğim siyah takım elbisem için 150’S tercih ettiğimi belirteyim.

Elde var 6: “Super 120’S” kumaş yeterlidir, fazlasını zorlamaya gerek yoktur

Gelişen teknolojiler ile bu rakamlar da değişiklik gösterecektir. Örneğin, bundan 10-20 sene önce 150’S mi vardı? Velhasıl, 2012 yılı için benim tercihim budur; sonrasını şimdiden bilemem.

Elde var son söz: Bazı takım elbiselerin kol ağızlarında, elbisenin markasını ya da kumaşın malzemesini gösteren küçük etiketler bulunur; kullanmaya başlamadan önce bunları sökmeyi unutmayın (Bu şekilde giyenleri gördüm de, o yüzden söylüyorum)

Bu yazıyı okuyanlar bunu da okudu: Takım Elbise Alırken: Renk Seçimi

PAYLAŞ:

Yorumlar

 1. Güzel ipuçları sürükleyici bir anlatım. Paylaşımın için teşekkürler

 2. Çok teşekkürler.son derece açıklayıcı ve yararlı oldu

 3. merhabalar acik mavi takim elbisenin markasini rica etsem soyleyebilirmisiniz? acik mavi renk takim elbise onerebileceginiz baska markalarda varmi??

 4. açık mavi takım elbise bulabileceğimiz marka ismi verin ya?

 5. Çok güzel bir paylaşım. Beyefendice anlatım nedeniyle de tebrikler.

 6. Sadece tecrubelerınıze degil, Turkçenize de hayran kaldım. Tesekkurler.

 7. çok başarılı bir çalışma olmuş sizi gerçekten kutluyorum . Sizin sayenizde kaliteli ve ucuz , sağlıklı bir şekilde kıyafet alabileceğiz .

 8. Merhaba, ellerinize sağlık, güzel bir yazı olmuş.
  Bir sorum var. Kuru temizlemede çabuk parlama yapan kumaşlar hangileridir.
  %100 yünler bu şekilde parlama yapar mı ?

  • Merhaba Mehmet Bey,

   Kumaşın parlaması ütüyle ilgilidir. Pamuklu ve yünlü kumaşlar doğru şekilde ütülenmez ise parlayabilir. Ancak profesyonel kuru temizleme hizmeti aldığınız yerlerde bu konulara dikkat ediliyor; ben bugüne kadar kuru temizlemeden bir takım elbisemi parlamış olarak aldığımı hatırlamıyorum.

   Şon olarak vurgulamak isterim, parlama yapabilir endişesiyle %100 yün kumaş almamayı asla düşünmeyin.

 9. süpersin kardeşim çok önemli bilgiler benim için

 10. Merhaba
  Güzel konulara değindiğiniz sitenizi beğendim.
  Yalnız bu yazıda bahsettiğiniz bir kaç konuda düşüncelerimi belirtmek isterim.

  S rakamı kumaşta dokuma sıklığını belirtir (ya da şöyle diyeyim ışık geçirmezliğini), S değeri ne kadar yüksekse takımın janti duruşu o kadar yüksek olmasına karşın kumaşın sertliği ve kırılganlığı artar. Dediğiniz gibi 120 S oldukça iyidir.

  Bir de takım elbise için %100 yün kumaş önermişsiniz. %100 yün kumaş kalitelidir fakat kullanışlı değildir, sürekli oturan bir kişinin kullanımında ceketin ve pantolonun çabuk bozulmasına, tiftiklenmesine, buruşmasına neden olur. %100 yün bir takımın yeri kokteyl gibi davetlerdir, sürekli ve günlük kullanıma uygun değildir.

  Sürekli takım elbise giyilen, oturularak çalışılan, sık seyahat edilen durumlar için en uygun kumaşlar 120-130’S, %60-70’i yün olan karışım kumaşlardır.

  Yine ekonomiklik açısından %60-70 poly-viscon takım elbilseler de tercih edilibilir elbette kumaşın sıklığına dikkat etmek koşuluyla.
  Selamlar.

  • Merhaba Emir bey. Yorumunuz için teşekkürler; ancak karışım kumaşlar konusundaki görüşünüze kesinlikle katılmıyorum. Kumaşın içerisinde %1 oranında dahi polyester ve benzeri sentetik madde bulunsa, ben o takım elbiseyi giymem. Bugüne kadar da kaliteli markaların hiçbirisinde dokumasında sentetik malzeme içeren bir takım elbise görmedim. Ayrıca buruşma konusundaki fikrimi de söyleyeyim, mecbur kalmadıkça otururken ceketinizi çıkarmanız gerektiği için zaten ceketin buruşması gibi bir durum söz konusu değildir. Lise yıllarım hariç, profesyonel olarak 20 yıldır takım elbise giyiyorum; yün takım elbiselerimin kolay buruşması gibi bir şikayetim olmadı. Öyle olsa bile, sentetik karışımları tercih etmem için yeterli bir sebep değil. S değeri konusunda ise, bu değerin asıl anlamını yazıda belirtmiştim. Dolaylı olarak ipliğin inceliği, haliyle dokumanın sıklığı olarak da düşünülebilir.

   • Emir Beyin yaptığı yoruma katılıyorum. Günlük hayatta sürekli takım elbise giyen birisi iseniz, takım elbisenizin ve hatta gömleğinizin polyster karışımlı olması çok faydalı oluyor. Bir kere (eğer her gün sizin için ütü yapacak bir hizmetçiniz yoksa :) ) elbisenin dinç durması daha uzun süreli oluyor. İkincisi Emir Beyin dediği gibi tiftiklenme sorununu yaşamıyorsunuz ya da daha az yaşıyorsunuz. (ne yazık ki her zaman otururken ceketinizi çıkarma şansınız olmuyor.) Gömlekler için üçüncü bir neden de pamuk gömlekleri ütülemenin “insan haklarına” aykırı olması. Böyle bir eziyet olamaz..

    • Merhaba Mehmet Bey, yukarıda da belirttiğim üzere bu yorumunuza maalesef katılamıyorum. Yün ve pamuklu kumaşları ez az 24 saat dinlendirerek giydiğinizde zaten kendisini bir miktar toparlayacaktır. Gömlekleri zaten her kullanımdan sonra (hadi çok çok iki kullanım olsun) yıkamanız gerektiğine inandığım için, polyester katkısı size pek fayda sağlamayacaktır. Yazıda belirttiğim nedenlerle %100 doğal kumaşlardan şaşmamak gerektiğine inanıyorum.

 11. cok faydali oldu, esime israrla bu yunntakim elbiselri almamasini soylerken hatali oldugumu anladim.

 12. Merhaba, yukarıdaki buz mavisi takım elbiseyi nereden bulabilirm acaba? almak istiyorum…:)

 13. Gökhan bey merhaba, öncelikle siteniz gerçekten çok faydalı. Ben bugün Ünlü bir firmadan 2 adet ceket aldım fakat ceketlerin yüzde 100 polyester olduğunu görünce baya moralim bozuldu. Fakat bu ceketler takım elbise ceketi yani kumaş ceket değil, yumuşak kadife ceket biri lacivert biri gri. Polyester olmaları kötü olduklarını mı gösterir zira canım çok sıkıldı. Bu arada sizi araştırdım, aynı zamanda rock müzikle ilgileniyormuşunuz. Hem iş hayatında olup hem de rock müzikle ilgilenmeniz gerçekten mükemmel. Ben de avukatım aynı zamanda amatör olarak bateri çalıyorum ayrıca gitar da çalıyorum.. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

  • Teşekkürler İbrahim Bey. Yazılarımda sık sık bahsediyorum, doğal olmayan kumaşlarla aram hiç iyi değil.. :) Bazen bazı kumaşlara farklı bir doku ve görünüm kazandırmak için polyester katılabiliyor ve görünümü beni çok etkileyen ve vücuduma doğrudan temas etmeyen bir giysi için polyester karışımını bir ihtimal tercih edebilirim (Sonuçta yağmurluk filan giyiyoruz, değil mi?); ancak %100 polyester bana biraz garip geldi açıkçası. Etiketi tekrar incelemeniz mümkün mü acaba, %100 polyester olan kısım astar olabilir.

   • Gökhan bey, ben bu mağazadan 2 ceket almıştım yüzde 50 yeni yıl indiriminde olduğu için, şimdi gittim baktım parlement mavisi olanının hem astar kısmı hem kumaş kısmı yüzde 100 polyester. Gri olanının ise kumaşın yüzde 98i pamuk yüzde 2si Likra, Astarı ise yüzde 100 polyester. Ceket, gömlek gibi vücutla doğrudan temas etmiyor dediğiniz gibi fakat mağazada üzerime giydiğimde her iki ceket de çok hoşuma gitti biraz da mağaza çalışanının gazı ile aldım :) ama bundan sonra biraz daha dikkatli olmam lazım kumaş seçimi konusunda.. :)

 14. Gökhan Bey bu takim elbiseyi nezamandir ariyorum bulamadim malesef lutfen soylermisiniz eger satilan bir markadaysa?

  • Merhaba Ertuğrul Bey, maalesef fotoğrafı internette uzun süre araştırıp bulmuştum. Hangi marka olduğunu bilmiyorum.

 15. Çok eski bir konu olmasına rağmen, çok faydalı bilgiler içeriyor.
  “Söz uçar, yazı kalır” demişler. Emeğinize sağlık.

 16. şimdi kumaş pantolon tercih edeceğim … fakat satıcı %96-%100 yün alma diyor günlük kullanım şeklinde kullanamasın diyor…
  ve temizlemek amacıyla ancak kuru temizlemeye verebilirsin diyor …

  en iyi oran %70’e %30 şeklinde diyor
  bu ne kadar doğru?

  • Merhaba Selçuk Bey. Ben okul dönemi hariç 20 yıldır süredir takım elbise giyiyorum. Takım elbiselerim hep %100 yün oldu, iş yerinde bütün gün yün pantolon giydim. Günlük kullanıma uygun mu siz karar verin. Evet, yün pantolonları kuru temizlemeye vermeniz gerekir, işin doğası böyle. Arada bir kuru temizlemeye vermemek için sürekli doğal olmayan bir şeyi giymek bana doğru gelmiyor. Kaldı ki polyester karışımlar da yıkanabilir mi, çok emin değilim. Daha zor buruşması nedeniyle polyester karışımlar makul görünebilir ancak yün pantolonu da bir gün boyunca asılı bırakırsanız zaten büyük oranda kendini toplayacaktır. Velhasıl bence karışımlar en iyi oran filan değildir, en iyisi %100 doğal kumaşlardır. Takım elbise için %100 yün, spor pantolonlar (denim, chino) için de %100 pamuk.

   • cevabınız için teşekkürler Gökhan bey
    bir çok yazı ve yorum okumama rağmen tam emin olamadım
    bu yüzden biri %98 şekilde yün bir tanede %70’e %30 şekilde iki pantolon aldım
    hangisiyle memnun kalacağımı zaman gösterecek

    yine’de sayenizde ne giyeceğimizi biliyor olduk yoksa gidip öylesine bir pantolon almış olsaydım %90 polyester almış olurdum ki bazen bakıyorum yün fiyatlarıyla aynı ..
    bu yüzden tekrardan teşekkürler

    zamanınız olursa bir şey rica edecektim
    markalar konusunda deneyimli birine benziyorsunuz, günümüzdeki markalara kısa bir yazıda değene bilirseniz sevinirim
    misal Türkiye’de bir çok marka kumaşı altın yıldızdan alıyor fakat altın yıldızın ürünlerden kat kat pahalıya satıyor ..
    oysa ki kumaşlar aynı kalitede..
    bazı markalar ise kumaşı, ipliği ithal alıyor ve daha kaliteli hissiyatı veriyor.. Vakko, Beymen vs gibi
    fiyat farkı’da uygun kampanyalar yakalandığı zamanda pek fark olmuyor aslında
    neyse ne demek istediğimi anladığınızdan eminim :)

    tekrardan teşekkürler,
    Saygılarımla
    Selçuk

    • Polyester karışımlı kumaşların özellikle yaz aylarında sizi daha çok rahatsız edeceğini (deyim yerindeyse pişireceğini) söyleyebilirim. Kaliteli ve pahalıı hiçbir markada ben polyester karışımlı takım elbise, vb. görmedim diyerek konuyu kapatayım. Bir süre sonra deneyimlerinizi paylarşırsanız sevinirim. Kullandığım markalar konusunda bir bölüm açtım yavaş yavaş yazıyorum. Ancak bir süre sonra belirli ürünler için sizler adına alışverişe çıkarak birçok markayı gezip detaylı inceleme ve karşılaştırma yazıları yazacağım bir bölüm açacağım.

 17. yeni yeni -mecburen:)- takım elbise giymeye başlayan biri olarak benim kafamı kurcalayan %100 yün takımların astarının %100 polyester olması ki vücuda daha yakın olan kısım. Bu durumda sağlık açısından değişen bir şey olmuyor gibi geliyor bana.

  • Mühendissiniz değil mi? :) Her takım elbisenin astarı polyester değildir. Birçok pahalı takım elbisede ipek gibi doğal malzemelerin yanı sıra, rayon (özellikle Bermberg), viskoz gibi yarı sentetik malzemeler de kullanılıyor. Polyester kumaşın vücuda değmesi değil, nefes alabilir olmamasıdır asıl sorun yaratan. Ancak ceketler, gömlek ya da pantolon gibi tamamen kapalı olmadığı için ön taraftan hava alabiliyor. Bu yüzden tercih etmemekle birlikte, %100 polyester bir astar da pantolon ve gömlekte olduğu kadar büyük sorun yaratmıyor.

 18. Aciklama için teşekkürler
  İktisatçıyım:-)

 19. yazılarınızdan kendi yazılarım için çok faydalanıyorum. kopyala-yapıştırdan değil fikir almak için baş vurmaktan söz ediyorum tabii. bunun için bir teşekkür etmek istedim. teşekkürler.

 20. Takım elbisede polyester karışımı olmaz; daha doğrusu olmamalı bence de. Hatta ben gömlek, pantolon ve ceket alırken bile polyester karışımı olmamasına dikkat ediyorum. Yün takım elbise birkaç gün dinlendirildikten sonra giyildiginde kırışıklık falan kalmıyor. Ancak ben takım elbise alırken içinde bir miktar ipek karışımı olmasını da gözetiyorum. Bu karışımla dikilen takım elbisenin duruşu ve gösterişı bana daha uygun görünüyor. Ya da yünün “cool touch” denilen tarzda dokunmuş olmasını veya angora, Kaşmir türü olmasını tercih ediyorum. Tabi bu durumda “azıcık

 21. Teşekkür ediyorum,yararlı bilgiler aktarmışsınız.pratik bilgiler,paylaşımınız için saolun.

 22. marka tavsiyenizi alabilir miyim benim kafamda ” Efor ve D’s damat” markalar var sizin önerileriniz nelerdir?

  • Merhaba Okan Bey. Şahsen denemediğim markalar üzerine yorum yapmak istemiyorum, açıkçası bahsettiğiniz iki markayı da hiç kullanmadım. Benim en çok kullandığım markalar Zegna, Boss ve Beymen. Network de kullandım ancak diğerleri kadar memnun kalduğımı söyleyemem (Kumaşları gayet kaliteli, kesimler modern ama pantolon kesimleri benim vücut ile pek uyuşmadı maalesef). Size ancak şöyle bir öneride bulunabilirim; önce bütçenizi belirleyin, sonra bütçenize uygun markaları dolaşarak kumaşları inceleyin. %100 yün olanlar arasından kumaşın rengi ve deseni ile takım elbisenin kesimi en çok hoşunuza gideni alın. Doğru seçilmemiş çok pahalı bir marka bir kişinin üzerinde gayet sakil durabileceği gibi, ince elenip sık dokunarak satın alınmış mütavazı bütçeli bir takım elbise de harika görünebilir. Bütçenin düşmesiyle birlikte çoğunlukla kumaş kalitesi düşer; bu yüzden öncelikli olarak kumaşın %100 yün olmasına dikkat edin derim.

 23. %100 polly kumaş açıklaması nedir?

  • Merhaba. Bu konuda detaylı bir yazı yazacağım, ama kısaca şöyle açıklayayım; sentetik (doğal olmayan) malzemelerden üretilmiş kumaş anlamına geliyor. Yün, pamuk gibi doğal ürünlerden elde edilen iplikler yerine sentetik olarak üretilen (pet şişeler ile benzer bir malzeme) iplikler ile dokunan kumaşlara deniyor. Farklı tipleri, melezleri, vb. bulunuyor; bunları da bahsettiğim şekilde ayrı bir yazı olarak yazacağım.

 24. Merhabalar Ben 1 Ay Önce Abdullah Kigili Mağazasından 150’S Siyah Bir Takım Elbise Aldım. Ceketim Temiz Ama Pantolonum Kirlendi Biraz Tozlu Ortamlarda Mecburiyetten Giymek Zorunda Kaldım Ve Yemek Yerken Üzerine Bir Kaç Damla Meyve Suyu Döktüm Üzerindeki Etiketinde Yıkamayınız Sadece Profesyonel Kuru Temizleme Yapınız Yazıyor Annem Birşey Olmaz Hassas Yıkama Proğramında Makinede Yıkanabilir Dedi Sizce Yıkamalımıyım Yoksa Kuru Temizleme Mi Yapmalıyım Yardım Ederseniz Sevinirim Hayatımdaki İlk Takımım Ve Çok Pahalı Denecek Bir Fiyata Aldım Birazda Özeniyorum Kuru Temizleme Mi Yaptırmalıyım Yoksa Annemi Dinlemelimiyim. Çekse Bile Sorun Olmaz Açılır Dedi Annem

  • Merhaba Hakan Bey, bu gibi kararsız kaldığınız durumlarda kıyafetlerin etiketlerini okumanızı öneririm. Takım elbiselerde “Yalnız kuru temizleme” yazar. Bu kadar özendiğiniz bir kıyafet için risk almayın, kuru temizleme yaptırın; profesyonel olarak temizlensin ve ütülensin…

 25. allah askına bıtanenızde su takım elbısenın urun kodunu yazınız lutfennnnnnn

 26. Gökhan Bey Merhaba,
  Değerli yorum ve önerileriniz için öncelikle teşekkür etmek istiyorum.
  Bir konuda önerinize ihtiyacım var. Şöyle ki, işim gereği takım elbise kullanmak durumundayım. Namaz kılan bir kişi olarak pantolonlarımın diz kısımlarının çabucak yıpranmasından muzdaribim. Bu konu ile ilgili kumaş seçimindeki öneriniz ne olur? Ya da yapacak birşey yok mu? Yıllardır, sanırım biraz da sivri bir diz kemiğine sahibim, bu soruna çare bulamadım.
  Saygılarımla
  Hasan

  • Hasan Bey, polyester gibi sentetik kumaşlar pamuklu ve yün kumaşlara oranla daha dayanıklıdırlar. Ancak ben yine de sentetik kumaşları önermiyorum. %100 yün değil de, %97-98 yün ve %2-3 oranında elastan ya da likra karışımlı bir kumaş, daha esnek ve dayanıklı olacaktır. Ancak bu elastan ipliklerin şöyle bir dezavantajı var, belirli bir süre sonra bu esnek iplikler koparak kumaştan dışarıya ince beyaz lastikler olarak çıkabilir. Alternatif olarak ise şunu önerebilirim; bazı markalarda ceket ile pantolonları ayrı ayrı satın alabiliyorsunuz. Ya da takım elbise ile aynı kumaştan üretilmiş tek pantolon da satın alabiliyorsunuz. Bu şekilde takım elbise satın alırken ikinci bir pantolon da edinirseniz; takım elbisenizi yedek pantolon ile daha uzun süre kullanabilirsiniz.

 27. mrblar gokhan bey cok guzel bir konu olmus tsk ederim.faydali bilgiler var ve bende biseyler ogrendim.2 sene once jakamen tek ceket almistim.etiket%100 pamuk yaziyor .sonra cashmere aldim (yari yariya fiyat farki vardi jakamen pahali)ikisinide kuru temizlemeye vermistim ancak cashmere de renk acilmasi ve biraz kuculme olmustu .%78 koton %22 pamuk.jakamen hemen kirisiyor utu tutmuyor(zaten yazmissiniz)nokta atisi yani .jakamen dusunuyorum cunku kalibi tam oluyor sanku bana ozel yapilmis gibi pamuk tercih etmesemmi birde jakamen kullandinizmi tavsiye edermisiniz uzun oldu kusura bakmayin tsk simdiden

  • Merhaba, hiç Jakamen markalı bir ürün kullanmadım; bu yüzden net bir cevap veremeyeceğim. Pamuklu ceket/takım elbiseleri ben artık hiç tercih etmiyorum. Çok güzel bir pamuklu takım elbisem var, ciddi ortamlarda giyerim diye duruyor gardropta; inanın yıllardır giymedim.. Haliyle yünü her zaman tercih ve tavsiye ederim.

 28. Gökhan bey

  yazılarınızı ve tavsiyelerinizi dikkatle takip ediyorum. takım elbisede mümkün mertebede %100 yün ve 120s- 150s- avrupa üretim 180s modelleri kullanıyorum. ancak bir süre sonra yün pantolonlarda kalça bölgesinde bollaşma ve potluk ile ağlarda erime oluyor. kuru temizleme den geldiğinde de bu bollaşma geçmiyor çözüm olarak yün pantolonu kaynar suya yatırmayı denedim yıkamadan yoğurmadan sadece küvette kaynar suya yatırmak bir anda pantolonu kendine getiriyor sonuç şimdilik başarılı duruyor kumaş yeniden bedenimi sarmaya başladı

  siz bu durumları yaşıyormusunuz bu ağ erimesine nasıl bir çözüm üretilebilir acaba

  • Merhaba Adem Bey. 150 ve 180S kumaşlar kabaca ifade etmek gerekirse daha ince ipliklerle dokunduğu için daha hassas oluyorlar. 120S kumaşların daha dayanıklı olacağını hatırlatarak sık kullandığınız takımlar için tercihinizi bu yönde kullanmanızı öneririm. Açıkçası takım elbise pantolonlarımı hiç yıkamadım ancak gömlek ve denim pantolonlarımdan edindiğim deneyimlere göre sıcak suyun yün kumaş üzerindeki etkisini tahmin edebiliyorum. Yine de birkaç kez giydikten sonra tekrar eski haline gelecektir diye düşünüyorum. Bu konudan çok muzdarip iseniz, takım elbise satın alırken aynı pantolondan ayrıca satın alabileceğiniz markaları tercih etmenizi öneririm. Pantolonu yedekleyerek takım elbiseyi daha uzun süre giymeniz mümkün olacaktır. Bu durumda pantolonları dönüşümlü olarak kullanın ki (birisi tamamen eskiyene kadar diğerini kenarda bekletmeyin), bir süre giyilmiş ceketin altına hiç giyilmemiş pantolonu giydiğinizde ufak da olsa bir renk/ton ya da doku farkı oluşmasın…

 29. mrblar gökhan bey açıkçası bende giyim kuşam konusunda acemiyim ama son zamanlarda bir giyim merakıdır başladı bende sizin pantolon ve kazak tercihleriniz nasıl olurdu malzeme açısından soruyorum tşkrler

  • Merhaba Ömer Bey. Ben günlük hayatımda çoğunlukla denim (kot) pantolon giyiyorum. Nadiren de olsa bej renk pamuklu chino pantolonlar giyiyorum. Kazak olarak ise, Ankara’da yaşarken kalın yün kazaklar giyerdim ama İstanbul için bu çok fazla. Genelde pamuklu trikolar tercih ediyorum. Kazaklarımın çoğu düz renk, ya da enine ince çizgili. Çoğu da gri, lacivert, siyah, koyu yeşil gibi parlak olmayan renklerde…

 30. Merhaba gokhan bey. Ben size palto alirken neye dikkat etmemiz grektigini sormak istiyorum. Burada kumas secimi icin yazdiklariniz palto icin de gecerli mi?

  • Merhaba Fatih Bey. Evet, takım elbise için yazdıklarım temel olarak geçerli. Şahsen, palto alırken de doğal kumaşlar (%100 yün) kullanılmış olmasına dikkat ediyorum. Üzerime tam oturmasına özen gösteriyorum. Takım elbise ile giyeceğim bir palto alacak isem, satın almaya takım elbise ile gidiyor ve o şekilde deniyorum. Yine takım elbise ile giyeceksem, spor bir kesimi, tarzı, aksesuarları olmamasına dikkat ediyorum.

 31. Gökhan bey yazılarınızı okuyorum çok bilinçli açıklamalar yapıyosunuz ben kişiye özel (ısmarlama) butik tarzı sunumlar yapıyorum müşterilerime yazılarınızda bilindik markalar gibi kişiye özel çalışan firmalarıda önerirseniz hem müşteri istedigi kumaşı ve tam vücud yapısına uygun olarak üretiliyo fiyatlarda o kadar pahalı degil bende özel bi terzi olarak kumaş konusunda yüzde yüz yün olayına katılıyorum gömlektede müşterilerimize yüzde yüz psmuk öneriyoruz benimde en karşı oldugum şey polyester kumaş teşekür ediyor yazılarınızın devamını bekliyoruz!!

 32. saygılaaar, saygılaar, saygılar.

 33. gökhan bey merhaba yazılarınız gerçekten çok gzl benim bir sorum olucak takım aldıktan kısa bir süre sonra meydana gelen elbiselerde renk atma solma yıpranma neden oluyor şikayet var .com da en iyi markadan en ucuz markaya kadar şikayetler var buna bir bilginiz dahilinde açıklama getirirmisiniz saygılarımla

  • Teşekkürler Ali Bey. Açıkçası ben bugüne kadar takım elbiselerimde renk atması/solma gibi bir sorun ile karşılaşmadım. Kumaş kalitesi ile ilgili bir sorundur diye düşünüyorum. Satın aldığınız ürünlerin iki yıl boyunca garantili olduğunu hatırlatır, takım elbiseyi satın aldığınız mağazaya bir götürün derim; kullanımdan kaynaklanmayan (yanlış yöntemlerle leke çıkarmak gibi) sorunlarda -özellikle büyük markalar- size yardımcı olacaklardır. Yıpranma konusuna gelir isek, kilolu kişilerde yürürken bacak içlerinin sürtünmesinden dolayı pantolonların ağ ve bacak kısımları yıpranabilir. Ayrıca 150S gibi sık ve ince dokumalı kumaşların daha hassas olduğunu, sık gündelik kullanımlarda daha hızlı yıpranacağını hatırlatırım. Ya da takım elbise dar geliyor ise kemer, cep ve düğme kısımlarında aşırı gerginliklten yıpranmalar, yırtılmalar olabilir. Bunların dışında, bir takım elbise çok sık giyiliyor ise (kullanımdan sonra en az 24 saat dinlendirmek gerekir), yıpranması normal; sonuçta çelikten imal edilmiyor… :) Bunun gibi durumlar dışında, ben kaliteli bir takım elbisenin kolay kolay yıpranacağını düşünmüyorum, şahit de olmadım.

 34. slm gökhan hocam be bir takım elbise gördüm linkini paylaşacam senden bunun malı hakkında nasıldrı artısı eksisi nedir yorum yazarsan sevinirim

  http://www.n11.com/kigili-duz-slimfit-takim-elbise-P39480283

  • Merhaba Murat Bey. Açıkçası ben bugüne kadar %65 polyester bir takım elbise kumaşı görmemiştim. Ben %5 polyester olsa dahi o takım elbiseyi satın almıyorum. Kaldı ki geri kalan %35 viskoz da yarı sentetik bir malzeme. Yani özet olarak malzeme açısından çöp torbasından hallice bir takım elbise olduğunu söyleyebilirim (Biraz abarttım belki ama sonuç bu şekilde). Şahsen bu takım elbiseyi asla satın almazdım.

   • cevabınız için teşk ederim hocam ozaman biraz daha para biriktirip daha iyisini birkerede almak daha mantıklı. eee nedemişler ucuz mal alacak kadar zengin değilim

 35. Merhaba Gökhan Bey. Şık bir yün takım elbise konusunda siz erkekler kadınlara göre çok daha şanslısınız. Önceki yıllarda rahatça bulunabilen %100 yün kumaşların yerini tamamen sentetik kumaşlardan dikilmiş, ucube modellerde takım elbiseler almış durumda ve ben kesinlikle çok mağdurum. Kadınlar için %100 yün, doğru dürüst kalıba ve dikişe sahip olan markalar önerebilir misiniz lütfen. Teşekkür ederim.

  • Merhaba Perihan Hanım.. Bu konuda çok haklısınız; geçenlerde bir arkadaşım rica etti, kendisi ile birlikte alışverişe gittik. Pahalı da bir mağaza, ürünler bin liranın üzerinde; tüm kıyafetler tamamen ya da kısmen polyester idi. Kızcağızı kolundan tutup çıkardım dışarıya. Yine de kadın giyimi konusunda ahkam kesecek kadar bilgi ve deneyim sahibi değilim, maalesef bir marka öneremiyorum size.

   • Teşekkür ederim Gökhan Bey. Bize güzel kumaşlar ve iyi bir terzi gerekiyor o halde. Türk erkeklerinin çok ihtiyacı olan, pratik ancak bir o kadar kıymetli bilgilerinizi eşime yardımcı olmak için takip etmeye devam edeceğim. Saygılar..

 36. merhaba gökhan bey yazdığım kumaş türüne sahip takım almayı düşünüyorum önerilerinizi alabilir miyim,teşekkürler.
  Yun : %86
  Poliamit : %10
  Elastan – : %4

  • Merhaba Ömer Bey. Şahsen her zaman %100 yün tercih ediyorum, içerisinde az oranda da olsa sentetik malzeme bulunan kumaşları tercih etmiyorum. Nedenleri konusunda önümüzdeki günlerde detaylı bir yazı yazacağım. Ancak yine de eğer çok beğendiyseniz ya da fiyat olarak çok makul ise, kesinlikle almayın da diyemem…

Yorum yazın

Sorularınızı yorum olarak yazmak yerine İletişim adresine göndermeye ne dersiniz?


* ile işaretlenmiş alanları doldurmayı unutmayın.