Takım Elbise İçin Ayakkabı: Model Seçimi

| 9 Yorum

Church's Buckden AyakkabıTakım elbise ile giyilecek ayakkabının seçimi konusunda genel kabul edilen doğrular var: Deri, kösele tabanlı, bağcıklı ve yuvarlak burunlu (İngilizcede “Oxford” olarak tanımlanıyor; Türkçede karşılığını bulamadım maalesef). Ben bu konuda daha da muhafazakarım. Zaman içerisinde birçok model denedim, yıllar boyu yurt içinde ve dışında gözlemledim; benim tercihim yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz modeldir. Yeni bir ayakkabı alacağım zaman artık bu modelden şaşmıyorum, çeşit yaratmak adına farklı model arayışına girmiyorum. Bu kadar sert olmam ters gelebilir; ancak takım elbise altında mükemmel durduğuna inandığım bu modele bulduğum alternatifler (mesela düz Derby modelleri), iyi ya da güzel görünse de hala kıyasla zayıf kalıyor. Antonio Maurizi AyakkabıYine de bazı genç okurlar için bu model biraz ağır gelebilir, bu yüzden yandaki fotoğraftakine benzer modelleri de (burun kısmı dikişli Derby) kendilerine önerebilirim.

Ayakkabı modelleri ile ilgili olarak detaylı bir yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Biraz daha detaya gireyim:
Hakiki derinin, havayı geçirmesi ve nemi emmesi gibi iki önemli özelliği bulunduğundan ayağınız serin ve kuru kalır; bu yüzden yapay derilerden uzak durun derim. Aksi durumda gün boyu hava almayan ayaklarınız, gün sonunda birer biyolojik silaha dönüşür. Süet ve benzeri ayakkabıları ben takım elbise ile hiç yakıştırmam; yalnızca kadife ceket ve kanvas pantolon ile uygun olduğunu düşünürüm. Rugan ayakkabılar yalnızca ve yanlızca smokin ile giyilmek üzere üretilir, aman diyeyim. Parlak görünüm için açma deriden üretilen ayakkabılar mevcuttur; ancak normal deriye göre daha çabuk çatlarlar. Ayakkabıların görünümünü bozduğu için şahsen pek tercih etmem.

Yanlış ayakkabı modelleriLastik tabanlı ayakkabılar, takım elbisenin ciddiyeti ile uyuşmadığı için benim kapsama alanım dışındandır. Bağcıksız ayakkabıları da aynı şekilde ciddiyetsiz bulurum. Kışın giymek için tabanı daha kalın, ya da kösele üzerine lastik ya da benzeri kaplamalarla güçlendirilmiş ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Ancak dışarıdan bakıldığı zaman lastik kaplamanın hiç görünmediğinden ve kösele görünümünden taviz vermediğinizden emin olun derim. Kişisel tercih olarak, zımbalı ayakkabıları da takım elbise ile değil, blazer ceket ve pantolon ile giymeyi tercih ettiğimi ekleyeyim.

Yuvarlak burunlu ayakkabıların karşıtı küt burun ya da sivri burun ayakkabılardır. Bir modacının “Günümüz erkeklerinin giyim konusundaki en büyük yanlışı nedir?” sorusuna “Küt burunlu ayakkabılar” şeklindeki cevabını ileteyim, başka da bir şey yazmayayım. Sivri burunları da çarık ile aynı kefeye koyduğumu belirterek noktayı koyayım.

PAYLAŞ:

Yorumlar

 1. merhabalar,
  uzun süredir yazmıyordunuz tekrar yazmanız sevindirici, bir ricam olacak takım elbise, ayakkabı v.s. konusuna göre diğer bahsettiğiniz ürünler için birkaç alternatifli olarak marka tavsiyesinde bulunmanızda mümkünmüdür acaba

  • Aslına bakarsanız, yazılarda kullandığım fotoğraflarda genelde kendi tercih ettiğim markalara ait ürünleri kullanıyorum ve köşelerine markalarını da yazıyorum. Yine de yazıların içerisinde de markalardan, farklı bütçelere göre alternatiflerden bahsetmeye çalışayım.

 2. İşlerim oldukça yoğun bu sıralar; sadece yazmış olmak için özensiz yazılar yayımlamak istemediğim için çok sık yazamıyorum; ama sıklaştırmak için elimden geleni yapacağım.

 3. Gökhan Bey, gerçekten çok faydalı bir site kurmuşsunuz. Özellikle spesifik bir alan olan takım elbise konusunda yazdıklarınız çok aydınlatıcı. Teşekkürler yazılarınızın devamını rica ederim.

 4. Taraklı ayaklar için tavsiye ettiğiniz modeli giymek mümkün olmuyor, bu konuda öneriniz nedir?

  • Merhaba Şamil Bey, maalesef yurdumuzda ayakkabılar yalnız boylarına göre ölçülüyor (Örneğin “42 numara”). Yurt dışındaki birçok markada ise aynı zamanda genişliklerine göre de ölçüler bulunuyor (Örneğin “9D” [“9″ boyunu, “D” genişliğini gösteriyor]). Geniş ve taraklı ayaklar için bu şekilde ölçüleri bulunan markaları tercih edebilirsiniz (Örneğin E, EE [2E], 3E [EEE], 4E [EEEE], 5E [F], 6E [G] ya da W geniş ölçülere karşılık gelmektedir). Elbette ayağınızın tam ölçülerinde özel olarak imal ettirebilirsiniz.

 5. merhaba.lacivert lakım için ayakkabı ve kravat öneriniz var mı ?

  • Ayakkabı olarak ilk tercihim koyu kahverengi olur (Örnekler için: http://www.adamgibigiyin.com/takim-elbise-ile-kahverengi-ayakkabi). Ancak siyah da kullanabilirsiniz. Kravat olarak çok renk alternatifiniz var. Ben en çok kırmızı, bordo, yeşil, turuncu ve açık mavi kullanıyorum. Düz değil genelde çizgili kravatlar tercih ediyorum (Az sayıda da puantiyeli ya da ufak desenli kravatım bulunuyor). Kravat desenlerinde gömlek ve/veya takım elbisenin rengiyle uyumlu renkler bulunur ise tadından yenmez olur.

Yorum yazın

Sorularınızı yorum olarak yazmak yerine İletişim adresine göndermeye ne dersiniz?


* ile işaretlenmiş alanları doldurmayı unutmayın.