Takım Elbise Alırken: Ceket Ölçüleri

İşte geldik en önemli konuya. En iyi markanın en pahalı takım elbisesini alsanız, dünyanın parasını dökseniz bile; doğru bedeni almazsanız elbisenin üzerinizde sakil görünmesi kaçınılmazdır.

Bu yüzden; eğer iyi bir terzi bulabilirseniz, bütçenize de uyarsa, bence en güzeli kendi beden ölçülerinize ve duruşunuza tam uyan bir elbise diktirmektir. Yine de beğendiğiniz tarz konusunda terzinizi bilgilendirmeniz ve yeri geldiğinde kendisini yönlendirmeniz gerektiğini hatırlatayım. Terzinizin zevkine göre değil, kendi zevkinize göre bir takım elbise diktiriyor olduğunuzu unutmayın.

“Takım elbiseye tadilat yapılmaz, makas değen elbise adam olmaz” şeklinde yazılar okudum bir iki yerde. Eğer Adonis gibi ideal bir vücudunuz yoksa, hazır alınan bir takım elbisenin vücudunuza tam oturması pek mümkün değildir. Bu yüzden tadilattan geçirmeden giyeceğiniz bir takım elbise, hem kendinize hem de elbiseye hakaret olur. Düzgün bir terzinin elinde, her elbise adam gibi bir tadilattan geçer.

Ayrıca, düzgün markaların hepsi ücretsiz tadilat hizmeti verirler. Ücretsiz tadilat hizmeti vermeyen markadan pek hayır gelmez, arkanızı dönüp uzaklaşmanızı tavsiye ederim. Tadilat dediğim de sadece pantolon paçası kısaltmaktan filan ibaret değildir. Daha önceki bir yazımda anlatmıştım, Brüksel Zegna’da benden yarım saat boyunca teyellemek suretiyle ölçü almışlardı. Ceketin kol ve etek boyu, bedeni, arkasındaki yırtmacı; pantolonun boyu, paçası, beli, vb. ile ilgili tadilat isteyebilirsiniz. İnsan vücudu tamamen simetrik değildir, ya da duruş bozukluğunuz olabilir; o yüzden ölçü alınırken tek taraflı ölçü alınmasına itiraz edin, her iki kol ya da paça için ayrı ayrı ölçü almalarını isteyin.

Takım elbise beden ölçülerine ceket ile başlıyorum. Öncelikle, ceketin omuz çizgisinin omuza tam oturduğundan emin olmak gerekiyor.
Takım Elbise Ceket Omuz Ölçüsü

Düğmeler iliklendiğinide ceket arkadan kasmasın ve bel kısmında çizgi oluşmasın (bkz. ortasından sıkılmış diş macunu tüpü). Düğmelerden tutup öne doğru çektiğinizde vücut ile düğmeler arasında 3 cm civarında bir boşluk kalsın. Karşıdan bakıldığında ceket boru gibi dümdüz aşağıya inmesin, bel kısmında hafif bir kavis ile bele otursun. Abartmamak için, tekrar bkz. ortasından sıkılmış diş macunu tüpü.
Takım Elbise Ceket Beden Ölçüsü

Ceketin arkasındaki yıtrmaçlar için de üç değişik alternatif bulunuyor. Çift yırtmaç, tek yırtmaç ya da yırtmaçsız. Satın aldığınız ceketin yırtmacı ne şekilde yapılmış olursa olsun, tercihinizi belirttiğinizde buna uygun olarak tadilattan geçecektir. Ben genel olarak tek yırtmaç tercih ettiğimi de ekleyeyim.

Takım Elbise Ceket Etek BoyuEtek ve kol boyu ölçüsü almak için değişik pratik yöntemler bulunuyor. Ben kendi beden ölçülerimi nasıl takip ettiğimi yazı ve görsellerle anlatacağım. Takım elbise için ölçü alınırken öncelikle dik durup kolları vücudun yanında serbestçe bırakmak gerekir. Ceketin etek boyu ölçüsü için genel olarak baş parmağın ikinci eklemine denk gelecek şekilde ayarlamak yönünde idi. Ancak son zamanlardaki İtalyan ceketleri çok daha kısa (Yaklaşık olarak ilk ekleme denk gelecek şekilde) üretiliyor. Ben şahsen iki eklemin tam ortasında kalacak şekilde tercih ediyorum.


Takım Elbise Ceket Kol BoyuCeket kol boyu ölçüsüne gelince; ceketinin kolundan dışarıya sadece parmakları görünen bir sürü adam var ortalıkta. Maalesef birçok mağaza çalışanı da bu konuda çok bilgi sahibi değil. Bu yüzden kendi tercihinizi açıkça belirterek sizin yönlendirmenizin daha doğru olacaktır.

Benim ceket ve gömlek için kol boyu tercihim, gömleğin kol ağzını 2 cm kadar ceketin kol ağzının dışında bırakacak şekildedir. Bu ölçüleri formülleştirmek için, üzerime tam oturan mevcut birkaç gömleğimi giyerek kol boylarını ölçtüm; bilek çizgisinden 1-2 cm kadar aşağıda duruyorlar. Buna göre kendim için yandaki şekildeki gibi bir formüle ulaştım. Siz de bunu kendi zevkinize göre gömleği 1-2 cm arasında dışarıda bırakacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
(Ben hep kol düğmeli [duble] manşetler tercih ettiğim için benim gömleklerim bilek hizasının biraz altında kalıyor. Eğer siz düğmeli [normal] manşet tercih ediyorsanız, manşetleri bilek çizgisi hizasına denk gelebilir. Bu durumda ceket kol boyunu 1-2 cm daha kısaltmanız gerekecektir)

Takım elbise satın alırken, ceketi gömlek giymeden dener ve kol boyunu bilek hizasına göre ayarlarsanız, gözünüze biraz kısa görünebilir. Unutmayın ceketi gömlek ile birlikte giyeceksiniz. Bu yüzden gömleksiz ceket denemeyin bence. Gömlekle birlikte denediğinizde gözünüze çok daha güzel görünecektir. Bu ölçüler belki genel alışık olduğunuz ölçülere aykırı gelebilir, ama bence gayet estetik görünüyor. Çoğunluğa uyarak salaş bir tarz edinmeyin derim.

Kolları ileri uzatıp “Bunun kolları düdük gibi oldu” da demeyin, normal şartlarda o şekilde durmazsınız. Ceketle araba kullanmamak, çalışırken ceketi çıkarmak gibi gereklilikleri ayrıca yazarım.

Son olarak ekleyeyim, 2012 yılı trendlerine göre etek ve kol boyları, yukarıda benim belirttiğim ölçülerden de kısa olacak şekilde. Ancak ben sadece bir iki sezon için değil, yıllarca düzgün bir şekilde kullanılabilecek klasik bir tarzı tercih ettiğim için; yazılarımda bu yönde daha ılımlı önerilerde bulunuyorum.

Bu yazıyı okuyanlar bunu da okudu: Takım Elbise Alırken: Pantolon Ölçüleri

PAYLAŞ:

Yorumlar

 1. Bedenime tam oturan bir ceket aldım fakat eve gelince kollarının biraz uzun olduğunu fark ettim acaba terziye götürsem koldan kısaltma yapabilir mi?

  • Merhaba Korkmaz Bey, satın aldığınız yere götürerek bu şekilde bir tadilat isteyebilirsiniz. Birçok marka 2 yıl içerisinde ücretsiz olarak bu şekilde tadilat yapıyor (Beymen, vb. markalar bu hizmeti ömür boyu ücretsiz veriyor). Terziye götürerek de kol boyunda kısalatma yaptırabilirsiniz. Ufak bir kısalma yapılacaksa kol ağzından, aksi durumda omuzdan kısaltma yapacaktır.

 2. ben ik sene önce bi takım elbise alım ds damat dan yanlız şimdi ceket tam oluyor gibi fakat düğmeleyince düğmeninüst taraıyla omuz arasında kalan yaka kısmı kabarık kalıyo gibi geliyo bana bunu nasıl düzeltebiliriz acaba

  • Merhaba Arda Bey, bel kısmından biraz bollaştırmak sorunu çözer gibi görünüyor, ancak bir terzi çok daha doğru bir çözüm getirecektir. Öncelikle satın aldığınız mağazaya giderek yardımcı olmalarını isteyin. Ücretsiz mümkün değilse, ücret karşılığı tadilat isteyin; çok büyük ihtimalle yardımcı olacaklardır (Büyük bir tutar da istemeyeceklerdir). En kötü ihtimalle, bir terziye götürürseniz hızlı bir şekilde çözecektir.

 3. Merhaba ben bir ceket aldım fakat ceketin kol boyunun biraz uzun olduğunu fark ettim.Kolunu kısalttıracağım fakat benim bildiğim ceket kol boyu kısaltılırken süs ilikleri iptal ediliyor bense orjinali gibi iliklerin kalmasını istiyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler…

  • Merhaba Uğur Bey. Eğer az bir miktar kısaltma yapılacak ise ilikleri iptal etmeden yapılabiliyor. Aksi durumda omuzdan kısaltma yapılabilir, böylece iliklere dokunmak gerekmez. Terzi sizi gerekli şekilde yönlendirecektir.

 4. Merhaba

  Sitenizi zevkle okudum. Bir konu hakkındaki düşüncenizi merak ettim: Büyük saat takanlar için, saat takılan koldaki ceket kolu uzunluğunun diğer kola oranla kısa olması hususunda ne düşünürsünüz? Bariz bir fark değil de “hafif” bir fark diyelim?

  • Teşekkür ederim. Saatin görünmesi için diyorsanız, ben kendi adıma o tür şeylere hiç sıcak bakmıyorum. Mümkün olduğunca doğal olmalı her şey. Gözümün içine sokulan değil, masum bir şekilde ceketin kolunun altından görünen güzel bir saat daha makbuldür benim için. Saatin sığmaması durumu için diyorsanız, saat ceketten önce gömleğin manşetine sığmaz. Şahsen gömlek diktirirken sol kolun manşetini 1cm kadar daha geniş yaptırıyorum; saatlerim manşetin içine sığabiliyor böylece.

 5. Merhabalar.. çok önemli ve güzel bir konu üzerine bilgilendirme yapmış olduğunuz için öncelikle teşekkür ederim.
  benim bir sorum olacaktı.. çok beğenerek bir takım elbise aldım ancak etek boyunun uzun olduğunu fark ettim. acaba tadilat ile etek boyunun kısalması mümkün müdür?

  • Merhaba, elbette etek boyunun tadilat ile kısalması mümkündür. Yalnız dıştan cepli spor ceketler için çok fazla kısaltmak mümkün olmuyor, ancak sadece kapağı görünen cepler için sorunsuz bir şekilde kısaltılabilir.

 6. Merhabalar, yazılarınız için çok teşekkür ederim. Henüz 24 yaşında biri olarak takım elbise kültürüne çok uzağım. Fakat 2 hafta sonra üniversitemin mezuniyet balosu için Beymen Business’den dar kesim bir takım aldım. Ceketinin dar olup olmadığı konusunda tereddütlerim var. Şunu söyleyebilirim ki şu t-şörtle tekrar denediğimde düğmeler iliklendikten sonra bedenim ile aramda aşağı, yukarı sizin de dediğini gibi 3 cm kalıyor, kol boyu da yine sizin dediğiniz gibi baş parmağımın 1. ile 2. eklemi arasında. Fakat beni tereddüt ettiren noktalar;
  1.Gömlek ve içine yelek ile giydiğimde bir problem yaratır mı ?
  2.Asıl kafamı karıştıran nokta düğmelerimi kapattığımda tam olarak meme ucu hizasında cekette hafif bir kırma yapıyor.
  3. Kollarımı omuz hizamda kaldırdığımda düdük gibi oluyor :) ( Ama bu dediğinizi okudum bu şekilde hayatım boyunca durmayacağım için ve araba kullanırken ceketi çıkaracağım için sanırım bunda sorun yok ) :)
  1.85 boyunda 75 kilo civarındayım ceketin ölçüsünde ise 48 üssü 6 yazıyor. Yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Ali Bey, boy/kilo olarak bakılırsa 48 beden ve 6 drop ceket size dar olmaz bence. Yine de son yazdığım yazıda (http://www.adamgibigiyin.com/ceket-nasil-giyilir) örnek olarak kullandığım fotoğraftaki duruş ideal beden ölçüsüdür. Bundan daha dar ya da bol ise, ya değiştirmenizi ya da tadilat yaptırmanızı öneririm. Bu arada, baş parmağın 1. ve 2. eklemi arasında olmasını önerdiğim kol boyu değil, etek boyu. Kol boyu daha kısa olmalı. Yukarıda bahsettiğim fotoğraftaki kol boyu, şu an moda olduğu şekliyle oldukça kısa. Ben ceket kol boyunu fotoğraftaki gömlek boyuna denk olacak şekilde, gömlek kol boyunu da ceket kol boyundan 1-1.5 cm daha uzun olacak şekilde kullanıyorum. Çift düğmeli ceketlerin düğmeleri oldukça aşağıda olduğu için, iliklendiğinde yukarıda (düğme ile omuzlar ararasında) oldukça uzun bir mesafe kalıyor. Haliyle hareket ettikçe burada kırılmalar olması normal, dert etmeyin. Düğmeyi ilikledikten sonra ayna karşısına geçin, ceketi eteklerinden aşağıya doğru hafifçe çekerek düzeltin, kollarınızı da yanlarda serbest bırakın; o şekilde değerlendirin.

 7. slm ben adana beymenden bir ay önce bir takım elbise aldım kol boyundan kısaltma yaptılar fakat düğmeler kol ağzına çok yaklaşmış çirkin gözüküyor tekrar uzatıp dediğiniz gibi omuzdan kısaltmak mümkünmü acaba yada iyade etsem alırlarmı teşekkür aderim şimdiden.

  • Tadilattan geçmiş ürünü iade almazlar ancak yeniden tadilat isteyerek omuzdan kısaltmalarını isteyebilirsiniz.

 8. iyi günler yorumlarınız çok çok güzel ve bilgilendirici

  sorun şu takım elbise alacağım da iliklediğimde sanki üstüme göre yapılmış omuzlar filan ama kolları kısa geldi dediğimde bu 2012 trend modeli bilek bölümünden 2 cm kısa olacak dediler ve altından gömlek çıkacak diyorlar ne yapmalıyım…daha sonra paydan kolları uzaktmak mümkün olur mu

  • Hakan Bey merhaba. Ben ceket kol boyunu, gömlekten 2 cm daha kısa olacak şekilde kullanıyorum. Size de ceketi gömlekten en az 1 cm. kısa olacak şekilde kullanmanızı öneririm. Yazımda bahsettiğim şekilde, ceket kol boyu bilek çizgisi hizasında ise endişe etmeyin bence. Bu şekilde uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ceketin kol boyunu uzatmak mümkün olacaktır, ancak yine de satın almadan önce mağazadaki görevlilerle konuşarak teyit edin derim.

 9. italyan kesim ceket kolları çok kısa değil mi Sizce?

  • Merhaba Koray Bey, kıyafeti düzgün taşıyorsanız, kıyafetin diğer ögeleri ile uyumlu ise bence çok kısa değil. Bu gerçekten çok göreceli bir durum. Dar ve kısa paçalı bir pantolon, altına şık bir ayakkabı ile giyip renk uyumuna özen göstermiş iseniz, bu sizin bu kısa ceketi bilerek ve isteyerek giydiğinizi gösterir. Ama aynı ceketi bol, paçaları yerlerde bir pantolon ile giyerseniz, tam olarka “düdük gibi” durur. Kendi adıma yolda düzgün bir şekilde giymiş birisini gördüğümde, beğeniyor ve takdir ediyorum.

 10. Merhaba Gökhan bey öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler ve ilginiz için teşekkür ederim. Ben 1.78 boylarında 75 kiloda biriyim yeni yeni slim fit veya blazer ceket giymeye başlayacağım fakat etek boyu kısa olan ceketler sanki boyu uzun gösteriyormuş gibi düşünüyorum acaba sizin tarif ettiğiniz ölçülerde etek boyuna dikkat edersem etek boyu kısa ceketlerdekine göre görünüş olarak boyumda bir değişiklik olurmu?
  Şimdiden teşekkür ederim saygılarımla…

  • Merhaba Fırat Bey. Benim verdiğim etek boyu da normale göre kısa aslına bakarsanız. Ama elbette güncel modaya uyarak daha da kısa tercih edebilirsiniz. Boy algısında çok fark edeceğini düşünmüyorum. Ben de sizinle aynı boydayım, bahsettiğim boydaki ceketlerin beni güdük gösterdiğini söyleyen olmadı.. :)

 11. Merhaba Gökhan Bey. Yazılarınızı gerçekten ilgiyle takip ediyorum. Benim bir sorum olacaktı. İnternet sitesinden bir tane takım elbise beğendim. Beden olarak ise sadece 46 beden kalmış. Ben genelde 46/6 drop tercih ederim genelde. 46 beden takım elbise ile 46/6 drop takım elbise arasında çok fark var mıdır acaba onu öğrenmek istiyordum. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim…

  • Merhaba Ömer Bey. 6 drop genelde standart bedendir. Özel olarak belirtilmemiş ise muhtemelen 6 droptur (Ama yine de kesin bir şey söylemek mümkün değil, farklı bir drop olup belirtilmemiş olabilir). Madem konusu açıldı, bu drop konusunda 1-2 gün içerisinde bir yazı yazayım, siz de takip edin derim… :)

 12. Merhaba arkadaşlar bu cumartesi bi dününmz var yakın bi dostum lacivert bi takım aldm ayakkabı alamdm ne renk alabilirm

  • Günlük kullanımda kahverengi daha şık olmakla beraber özel bir gecede giyeceğiniz lacivert takım elbise için siyah ayakkbı öneririm.

 13. Ben 172 boyunda 50 kiloyum cok zayıfim ve kıyafet bulmak cok sıkıntı takım elbise almak istiyorum drop bedenlerden hangileri uygun ve bedenime oturan kıyafeti nerelererden bulabilirim

  • Merhaba Fırat Bey. 46 bedenden daha dar bir beden var mı bilmiyorum. Drop olarak da 8 drop uygun olacak gibi görünüyor. Ancak böyle bir ölçü bulabilir misiniz pek emin değilim. Her durumda o takım elbise tadilattan geçecek gibi görünüyor. Bu yüzden bedeninize uygun bir takım elbise aramak yerine en beğendiğiniz takım elbise üzerinde tadilat yaptırmanız sanırım daha iyi olacaktır. Alışverişe çok kalabalık olmayan bir günde giderseniz, muhtemelen ölçü alımında sizinle daha çok ilgileneceklerdir. Detaylı olarak tüm isteklerinizi belirterek içinize sinecek şekilde bir tadilattan geçirmelerini isteyin derim.

 14. Merhaba gokhan bey. Benim sorunum uzun boylu olmamdan dolayi takim elbisemin sirt tarafından etek boyunun kisa olmasıdır. Düzeltilebilirnir mi. 2 3 cm uzatılabilir mi ?

 15. Merhabalar,
  1.80 boyunda 57 kiloda birisiyim. Mezuniyet icin 1.5 ay kadar zamanim var. Takim elbise icin slim fit siyah ve yelekli olarak dusunuyorum. Ama beden olarak bana uygun bulabilirmiyim bilemiyorum. Sizce ne yapmaliyim ? Dar kesim ve zayif insanlar icin marka öneriniz beden öneriniz nedir acaba ?

 16. Merhaba gokhan bey. gecen hafta damat tan bi takim elbise aldim ceketin omuzlari kollari boyu sorunsuz ama sizin anlattaginiz gbi oturmadi yani daraltilmasi gerekiyor. Sizce guzel bir terzinin elinden gecerse duzelirmi. Dugunumde giyicem duzelmezse yeni almak zorundayim.